reemplazo generacional

Kullanım örnekleri

reemplazo generacional
generation renewal
icon arrow

generation

Phonetic: "/ˌd͡ʒɛnəˈɹeɪʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: The fact of creating something, or bringing something into being; production, creation.


Definition: The act of creating a living creature or organism; procreation.


Definition: Race, family; breed.


Definition: A single step or stage in the succession of natural descent; a rank or degree in genealogy, the members of a family from the same parents, considered as a single unit.

Example: This is the book of the generations of Adam - Genesis 5:1


Definition: Descendants, progeny; offspring.


Definition: The average amount of time needed for children to grow up and have children of their own, generally considered to be a period of around thirty years, used as a measure of time.


Definition: A set stage in the development of computing or of a specific technology.


Definition: The formation or production of any geometrical magnitude, as a line, a surface, a solid, by the motion, in accordance with a mathematical law, of a point or a magnitude, by the motion of a point, of a surface by a line, a sphere by a semicircle, etc.

Example: the generation of a line or curve


Definition: A specific age range whose members can relate culturally to one another.

Example: Generation X grew up in the eighties, whereas the generation known as the millennials grew up in the nineties.


Definition: A version of a form of pop culture which differs from later or earlier versions.

Example: People sometimes dispute which generation of Star Trek is best, including the original and The Next Generation.


Definition: A copy of a recording made from an earlier copy and thus further degraded in quality.

icon arrow

renewal

Part Of Speech: noun


Definition: The act of renewing.


Definition: An offensive action made immediately after a parried one.

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!